Piwo to napój, który ma z pewnością wielu wiebicieli w kraju nad Wisłą. Jedni lubią Warkę, inni Żywca, a jeszcze inni Dębowe. Z pewnością polskich marek piwa jest pod dostatkiem, ale mnie często kusi spróbowanie czegoś nowego. I od czasu do czasu próbuję piw z róznych krajów - od popularnych w Polsce piw irlandzkich i niemieckich, po różne bardziej egzotyczne marki. A jak już spróbuję, to chętnie podzielę się wrażeniami.
Blog > Komentarze do wpisu
Z kolebki brytyjskiego piwa

Dziś przyszedł czas na kolejne angielskie piwo. Ale nie byle jakie, bo pochodzące z miasta, w którym według legend rozpoczęła się historia brytyjskiego browarnictwa. Dlatego mam dziś przyjemność zaprezentować najsłynniejszą markę pochodzącą z Newcastle upon Tyne – Newcastle Brown Ale.

 

 

Newcastle Brown Ale - butelka

 

 

Miasto Newcastle zostało założone jeszcze w czasach rzymskich (a więc jest starsze nawet od Gniezna) choć źródła historyczne nie mówią nic na temat tego, czy już wtedy warzono w nim piwo. Ale według prastarych brytyjskich legend, to właśnie tutaj pojawił się pierwszy browar po tej stronie kanału angielskiego (zwanego przez niektórych nieobytych ludzi kanałem La Manche). Być może miało to związek ze stacjonującymi tutaj legionami rzymskimi, które zabezpieczały imperium przed najazdami walecznych ludów z terenów dzisiejszej Szkocji. W wolnym czasie zapewne popijali sobie piwo i usypywali z kamieni długą groblę, znaną obecnie jako Mur Hadriana (jego szczątki są po dziś dzień widoczne z miasta).

Historia opisywanego trunku zaczyna się jednak dopiero w 1927 roku. Wcześniej na lokalnym rynku istniało kilka małych browarów, warzących miejscowe 'sikacze'. Na początku stulecia pięć z nich postanowiło połączyć swe siły tworząc Newcastle Breweries. Logo firmy - pięcioramienna niebieska gwiazda - stanowi równocześnie rozpoznawalny znak Newcastle Brown Ale. Piwo posiada również status produktu lokalnego chronionego przepisami Unii Europejskiej. Jest to o tyle dziwne, że od 2005 roku napój jest warzony poza Newcastle – widać unijni urzędnicy jeszcze się nie zorientowali albo w zamian za regularne dostawy 'próbek' przymykają oko na zaistniałą sytuację.

Newcastle Brown Ale - w szklance

 

Jeśli chodzi o sam trunek – z pewnością spełnia on wszelkie oczekiwania związane z piwami brytyjskimi. Ma ciemnobrązową barwę, którą można zaobserwować już w butelce (jest wykonana z niebarwionego szkła). Po nalaniu do szklanki powstaje drobna, nietrwała piana – bąbelków jest w nim w sam raz. Zapach dość ciężki, choć do ciemnych piw belgijskich trochę mu brakuje. Po nabraniu do ust goryczka jest prawie niewyczuwalna – dominuje słód oraz chmiel. Lekka nuta wędzonego drewna – nie wiem skąd pochodzi, ale to dość interesujące. Zawartość alkoholu w normie, choć piwo pozostawia pewne 'wrażenie'. Jest to dobry napój na wizytę w pubie w celu obejrzenia meczu piłkarskiego (na oglądanie krykieta się raczej nie nadaje). Podobnie z grillem na działce – to piwo raczej nie pasuje do tego typu atmosfery – bogactwo smaku nie zostałoby docenione w połączeniu z karkówką lub kiełbaską z musztardą.

Moja ocena (w skali 1-10): 8

Metryczka:
Nazwa: Newcastle Brown Ale
Producent: Newcastle Federation Breweries Ltd, Dunston, Anglia
Pojemność butelki: 330 ml
Zawartość alkoholu: 4.7% vol
Kupiono w: Piotr i Paweł , Blue City, Warszawa 

niedziela, 07 stycznia 2007, jchoinski

Polecane wpisy

  • Jabłkowy trunek

    Po wypadzie do kraju Madziarów dziś czas na nietypowy trunek z Wysp Brytyjskich. Nietypowy, bo zamiast chmielu pachnie kwaśnymi jabłkami - ale widać Brytyjczycy

  • Co ma Unia do piwa?

    Dziś proszę Państwa piwo dość nietypowe - pochodzące z pewnego niewielkiego londyńskiego browaru, a jednak do nabycia w wielu sklepach w Polsce. Mimo usilnych p

  • Piwo o smaku Anglii

    Po ostatnich testach brytyjskiego piwa 'zaimportowanego' do Belgii dziś czas na powrót do korzeni, czyli prawdziwe angielskie piwo typu bitter. Panie i Panowie

Komentarze
Gość: rzymol, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/03/17 17:11:53
bogactwo smaku? zapraszam do picia Ale z prawdziwego zdarzenia - Old Hen Specklen. Newcastle Brown Ale to piwo, które równie dobrze może być substytutem wody.